Gönderen Konu: [Nasıl] Nvidia ekran kartı driver kurulumu (Alternatif yol)  (Okunma sayısı 2678 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dewrim2

• Yeni Penguen
  • *
    • Yerçekimli Karanfil
  • Dağıtım Adı: Linux Mint
  • Dağıtım Sürümü: 11
  • Dağıtım Türü: 32 Bit
Öncelikle merhaba, uzun süreli bir Ubuntu, orta süreli bir Mint ve kısa süreli bir Debian kullanıcısı olarak en sonunda aktif türkçe destek sunan bir Mint forumu görmek güzel :) Daha önce Debian kullandığım dönemlerde ekran kartı driver'ımı tanıtana kadar canım çıkmıştı. Ama aslında basit ve kısa bir yolu varmış. Bunu öğrendikten sonra Debian sorunu ortadan kalktı, aynı yolu Mint kurarken de denemek istedim, ne de olsa Debian tabanlı :D gelelim çözüme.

Öncelikle forumda açılan diğer başlıklardan farklı bir yol izlendiği için anlatmayı tercih ettim. Bir diğer tercih sebebim de Mint camiasına ufak bir katkı sağlamaktır.

Kod: [Seç]
su komutuyla root olduktan sonra aşağıda verilen kodu kullanacağız.
cd /usr/local/bin;wget -Nc techpatterns.com/sgfxi;chmod +x sgfxi;sgfxi -h bu kod ile sistemimize bir betik yüklemiş oluyoruz. Bu betik sayesinde sistemimizin ihtiyacı olan en güncel driveri indirip kuracağız.
/etc/init.d/gdm stop koduyla gdm'yi kapatıp terminal ekranına geçiyoruz (KDE kullanıcıları gdm yerine kdm yazacak).
 Burda öncelikle isim ve şifreyle giriş yapıyoruz, sonra yeniden
su komutuyla root olmamız gerekiyor. Root olduktan sonra yapmamız gereken şey
sgfxi -c koduyla driver'ımızı kurmak. Bu aşamadan sonra sisteme driver kurulmaya başlanacak, birkaç ekran çıkacak karşınıza, ilerlemek için uyarıları takip etmeniz yeterli. Kurulumdan sonra 1,2,3 seçenekli bir liste çıkacak önünüze ve siz 1. yani masaüstüne git seçeneğini onaylayacaksınız. Bunu için 1 yazıp enter'a basmalısınız. Açılışta driver kurulmuş olacak, ufak tefek ayarlarınızı da yaptıktan sonra mis gibi bir görüntüye kavuşmuş oluyorsunuz. Fazla zahmete girmeden yapılabilecek hoş bir kurulum yöntemidir. Kolay gelsin.

kaynak :http://buraxezer.wordpress.com/2008/01/21/debian-sit-lenny-ekran-karti-kurulumu/
« Son Düzenleme: 30 Mart 2010, 19:34:19 Gönderen: Cüneyt »
"Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde zorlukla karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmi akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."
Giordano Bruno

Çevrimdışı sysctl

• Ronnie James Dio
  • Penguenist
  • Linux, FreeBSD Fan
  • Dağıtım Masaüstü: Cinnamon
  • Dağıtım Sürümü: 16 Petra
  • Dağıtım Türü: 64 Bit
  • Ekran Kartı: Nvidia
Ynt: (Nasıl) Nvidia ekran kartı driver kurulumu (Alternatif yol)
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2010, 19:33:58 »
Anlatım için teşekkür ederim.
Ubuntu eski Afrika dilinde Debian kuramıyorum demektir :)

Çevrimdışı dewrim2

• Yeni Penguen
  • *
    • Yerçekimli Karanfil
  • Dağıtım Sürümü: 11
Ynt: (Nasıl) Nvidia ekran kartı driver kurulumu (Alternatif yol)
« Yanıtla #2 : 30 Mart 2010, 19:37:35 »
Anlatım için teşekkür ederim.
Özel mülke girmiş gibi hissettim :D
Kişisel bir anlatım değil, sadece senin için değil tüm Mint kullanıcıları için yazdım :)
"Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde zorlukla karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmi akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."
Giordano Bruno

Çevrimdışı sysctl

• Ronnie James Dio
  • Penguenist
  • Linux, FreeBSD Fan
Ynt: [Nasıl] Nvidia ekran kartı driver kurulumu (Alternatif yol)
« Yanıtla #3 : 30 Mart 2010, 19:42:17 »
Tabi ki herkes için ama ben kendi adıma katkı yaptığınız için teşekkür etmek istedim.

Çevrimdışı vatansiz

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 09 Mayıs 2010, 13:10:16 »
linux mint 9 kurdum hosuma gitti ama bir sorun ile karsi karsiyayim nvidia treiber kuruyorum efektler calisiyor makinayi kapatip acinca acilis esnasinda nvida,yayi en dusuk sevyede kulanabilirsiniz seklinde bir hata veriyor ve efekteler kayboluyor ne kadar ugrastimsa bir care bulamadim en son burdaki betik isime yarar diye düsündüm ama nafile dediginiz gibi komutlari uyguluyorum  sgfxi -c  komutununda default error server seklinde bir hata veriyor bu betigi mint 9 rc kulanabilirmiyim yada kullnanan varmi  selamlar

Çevrimdışı sysctl

• Ronnie James Dio
  • Penguenist
  • Linux, FreeBSD Fan
« Yanıtla #5 : 09 Mayıs 2010, 14:28:11 »
linux mint 9 kurdum hosuma gitti ama bir sorun ile karsi karsiyayim nvidia treiber kuruyorum efektler calisiyor makinayi kapatip acinca acilis esnasinda nvida,yayi en dusuk sevyede kulanabilirsiniz seklinde bir hata veriyor ve efekteler kayboluyor ne kadar ugrastimsa bir care bulamadim en son burdaki betik isime yarar diye düsündüm ama nafile dediginiz gibi komutlari uyguluyorum  sgfxi -c  komutununda default error server seklinde bir hata veriyor bu betigi mint 9 rc kulanabilirmiyim yada kullnanan varmi  selamlar

Benzer bir durum benim ati x300 ekran kartim dada ayni sorunu yapıyor. Driverlar da sorun var sanırım.

Çevrimdışı MuratGuenduez

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #6 : 02 Eylül 2010, 16:36:09 »
/etc/.... gdm stop      dan sonra bi ekran geliyor. sonra orda tekrar "su" diyoru mlogin oluyorum devamındaki "sgfxi -c" komutunu d aayzdıktan sonra failedli sarı yazılı bi hata geliyor. bir de bu ekrandan masa üsütne dönemiyorum ve reset butonu =)) yardım lütfen =)) teşekkürler